Ta strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy zapewnić Ci możliwie najlepsze wrażenia użytkownika. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są najbardziej interesujące i użyteczne.
Kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu?
Poszukiwanie projektanta, ustalanie terminów i wybór najlepszych specjalistów. Budowa to ogromne przedsięwzięcie. Podpowiadamy, kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu, o czym trzeba pamiętać i w jakich przypadkach zdecydować się na technologię prefabrykacji.
Od czego zacząć budowę domu?
Lokalizacja, dostęp do drogi publicznej, uzbrojenie i warunki zabudowy. Pierwszym krokiem do sukcesu jest zakup odpowiedniej działki budowlanej. Sprawdzamy stan drogi dojazdowej, poznajemy też jej wielkość i położenie względem stron świata, które pozwolą stworzyć maksymalnie funkcjonalny, ergonomiczny projekt. Co jeszcze jest ważne? Przede wszystkim, uzyskanie pozwolenia, dobór preferowanej technologii i sprawdzonego, godnego zaufania wykonawcy. Liczmy się z tym, że dodatkowe formalności bywają czasochłonne. Dlatego warto załatwiać je zimą.
Jeśli nie dysponujemy terenem o klasycznym, prostokątnym lub kwadratowym kształcie, najlepiej zdecydować się na usługi doświadczonego architekta. Indywidualny projekt ma szereg dodatkowych zalet. To właśnie dzięki niemu zyskujemy gwarancję, że układ pomieszczeń, powierzchnia użytkowa i pozostałe cechy szczególne domu sprostają oczekiwaniom przyszłych mieszkańców. Równocześnie możemy wziąć pod uwagę zakup gotowego projektu. Niezależnie od tego, na którą opcję postawisz, warto wcześniej zainspirować się dostępnymi propozycjami i określić, jakie rozwiązania wyjątkowo przypadły Ci do gustu.
Przeczytaj również: Zakup działki budowlanej pod dom modułowy – na co zwrócić uwagę?
Co trzeba wziąć pod uwagę?
Zastanawiając się, kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu w tradycyjnej technologii murowanej, musimy uwzględnić szereg aspektów, które znajdują bezpośrednie przełożenie na tempo i przebieg prac. Niezapowiedziane, intensywne opady deszczu lub śniegu, silny wiatr i wahania temperatury, która nie powinna spaść poniżej około +5oC, utrudniają lub uniemożliwiają roboty. Inną przeszkodą jest niekiedy grząski i podmoknięty grunt. Chociaż za najbardziej optymalny termin uważa się wczesną wiosnę, to właśnie na przełomie marca i kwietnia pogoda potrafi nas niemiło zaskoczyć.
Jeśli chcemy uniknąć opóźnień i przestojów, powinniśmy dopasować harmonogram nie tylko do pory roku i spodziewanych warunków atmosferycznych, ale też pobocznych kwestii organizacyjnych. Jedną z nich jest cena i dostępność materiałów budowlanych. Chociaż jesienią mogą okazać się o wiele tańsze, niektóre z nich poza sezonem są czasami trudne do zdobycia. Udało Ci się kupić wszystko, czego potrzebujesz w przystępnej cenie? Zadbaj o to, aby przechowywać je prawidłowo. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek.
Sprawdź także: Budowa domu modułowego – najnowsze trendy
Kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu?
Budowa na świeżym powietrzu może ruszyć w połowie marca, jeśli tylko okoliczności i prognozy są korzystne. Występuje wtedy mniejsze ryzyko dotkliwych mrozów, a dni są coraz dłuższe. Pewne kłopoty są jednak w dalszym ciągu nieuniknione. To, kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu, zależy również od Twoich oczekiwań. Niektórzy planują prace już na jesień, kiedy łatwiej o wolną ekipę wykonawczą, nawet jeżeli jest to jednoznaczne z zimowym postojem i koniecznością maksymalnego zabezpieczenia konstrukcji.
Tradycyjne budownictwo a domy modułowe SPINE
Zależy Ci na błyskawicznych efektach? Martwisz się, że jakiekolwiek nieprzewidziane okoliczności zahamują postęp budowy? Rozważ technologię prefabrykacji, która daje doskonałe rezultaty w znacznie krótszym czasie.
Stan surowy otwarty naszych domów modułowych o przykładowej powierzchni 109,14 m2 powstaje już w tydzień. Dla porównania, tradycyjne metody osiągną ten skutek w dwadzieścia cztery tygodnie. Również stan surowy zamknięty typowych domów SPINE, takich jak Primary, uwzględniający zamówienie i montaż okien, stanie na Twojej działce w siedem dni. W przypadku domów murowanych natomiast ten etap, włącznie z elewacją i montażem zamówionych wcześniej okien, zabiera całe dziewięć tygodni.
Przy odpowiedniej organizacji wykonanie podbudowy lub płyty fundamentowej trwa około czterech tygodni. W ostatecznym rozrachunku szacunkowy czas budowy wynosi więc sześć tygodni dla domów SPINE, a trzydzieści siedem tygodni – dla domów tradycyjnych.
Sprawdź także: Budowa domu modułowego – najnowsze trendy
Budowa domu – co jeszcze możemy Ci zaoferować?
Betonowe prefabrykaty są tworzone w zamkniętej hali produkcyjnej, dzięki czemu zewnętrzne czynniki atmosferyczne i pora roku przestają mieć znaczenie. Dbamy, aby każdy z nich spełniał standardy, dlatego zanim przetransportujemy je na plac budowy, przechodzą finalną kontrolę jakości.
Nasi eksperci przeprowadzą Cię też przez wstępną procedurę i pomogą spersonalizować projekt. Ilość modułów jest przy tym całkowicie dowolna. Domy z prefabrykatów betonowych są trwałe, stabilne i odporne, uwzględniają też topowe rozwiązania architektoniczne. To najlepsze rozwiązanie, jeśli marzysz o bezproblemowej, bezpiecznej budowie. Masz pytania? Skontaktuj się z nami, a nasz doradca przygotuje dla Ciebie ofertę i pomoże rozwiać wątpliwości!