Zakup działki budowlanej pod dom modułowy – na co zwrócić uwagę?

Rozważasz zakup działki budowlanej pod dom modułowy SPINE? Chcesz wiedzieć, jakie kwestie powinieneś rozważyć, aby uniknąć przykrych niespodzianek? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę!

Lokalizacja

Planujesz zakup działki budowlanej pod dom modułowy? Nie działaj pochopnie! Odpowiednia lokalizacja i dostęp do drogi publicznej to podstawy. Sprawdź także jej orientację. Znajomość położenia względem stron świata umożliwia bardziej funkcjonalny układ pomieszczeń w budynku i pozwala na optymalne wykorzystanie słońca. Strefa dzienna jest doskonale doświetlona, jeśli okna panoramiczne w domach z prefabrykatów betonowych Spine wychodzą na południe. Pomieszczenia gospodarcze dobrze wówczas ulokować po stronie północnej.

Chociaż czasami spora odległość od okolicznych zabudowań może okazać się prawdziwym błogosławieństwem, dojście do sklepu, przystanku lub szkoły nie może być zanadto utrudnione. Wybierając idealną lokalizację, kieruj się swoimi potrzebami. Cisza i spokój, a może odrobina gwaru i dodatkowe korzyści, jakie wynikają z mieszkania bliżej strategicznych punktów miejscowości? Ty decydujesz!

Sprawdź również: Ekologiczne rozwiązania dla Twojego domu z prefabrykatów: 5 pomysłów

Jak stawialiśmy dom modułowy z prefabrykatów betonowych w Lidzbarku Warmińskim?

Drogi dojazdowe

Sprawdź również stan drogi dojazdowej, bez której nie uzyskasz pozwolenia na budowę domu modułowego. Czy jest utwardzona? Jaka jest jej szerokość? Podczas budowy wszystkie szczegóły mogą okazać się istotne, dlatego odpowiedz sobie na kilka najważniejszych pytań: czy zakręty są wąskie, ostre? Jaki jest jej najwęższy odcinek? Często zapominamy, aby zapoznać się z wysokością mijanych wiaduktów. Jeśli natomiast na drodze pojawi się most, dowiedz się, które sprzęty mogą po nim przejechać.

Wielkość działki i dostęp do mediów

Pamiętaj, że to właśnie od metrażu działki zależy, jak duży Twój będzie dom z prefabrykatów betonowych. Jeśli jej kształt jest niestandardowy, możesz zdecydować się na projekt indywidualny i samodzielnie dostosować ilość oraz rozmieszczenie poszczególnych modułów. Z punktu widzenia przyszłego zagospodarowania najbardziej pożądane są działki kwadratowe lub prostokątne. Upewnij się również, że odpowiada Ci jej ukształtowanie. Sprawdź, czy znajdują się tam drzewa lub czy teren nie jest podmokły.

Sprawdź również: Dom modułowy SPINE – najczęściej zadawane pytania

Przed zakupem działki budowlanej pod dom modułowy dokładnie rozważ dostępne opcje. Najlepiej, jeśli będzie już uzbrojona. Zależy Ci, aby prace trwały stosunkowo krótko? Chcesz uniknąć męczących i czasochłonnych formalności? Dostęp do mediów – wody, gazu, prądu czy kanalizacji – to prawdziwe udogodnienie, jego brak powinien natomiast wpływać na ostateczną cenę zakupu. Oczywiście, możesz zdecydować się na częściowe uzbrojenie lub zająć się tą kwestią samodzielnie. Pamiętaj jednak, że to kosztowne zadanie, a sprawy urzędowe potrafią ciągnąć się w nieskończoność! Niezbędne wnioski należy złożyć jak najwcześniej.

działka pod dom modułowy

Zakup działki budowlanej pod dom modułowy – na co zwrócić uwagę?

Przeznaczenie i warunki zabudowy działki poznasz z MPZP, czyli Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Określa między innymi wymagany kąt nachylenia dachu i rodzaj materiału, jakim powinien zostać pokryty. Wskaże ewentualne miejsce do rozładunku elementów oraz jednoznacznie określi, czy pod działką przebiegają. Co jeszcze znajdziemy w MPZP? Na przykład:

  • Możliwość budowy szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.
  • Dopuszczalną wysokość ogrodzenia.
  • Nieprzekraczalne linie zabudowy.
  • Maksymalną wysokość budynku i dopuszczalną ilością kondygnacji.

Ponieważ zakup działki budowlanej pod dom modułowy to inwestycja na lata, warto też przekonać się, czy w Twojej okolicy nie planuje się uciążliwych realizacji o charakterze przemysłowym, budowy obwodnicy lub mocno ruchliwej drogi. Na szczęście, łatwo uzyskasz takie dane w gminie.