Ekologiczne rozwiązania dla Twojego domu z prefabrykatów: 5 pomysłów

Fotowoltaika

To już jeden z obowiązkowych elementów każdego domu energooszczędnego lub zeroenergetycznego. Fotowoltaika wykorzystuje promienie słoneczne, które są jednym z odnawialnych źródeł energii. Oprócz korzyści proekologicznych, instalacja paneli fotowoltaicznych wiąże się z korzyściami ekonomicznymi. Decydując się na ich montaż uniezależniasz się od dostaw i cen energii oraz znacząco obniżasz koszt utrzymania domu na ok. 20-25 lat (zależy od żywotności wybranych paneli).

Co więcej, montując panele fotowoltaiczne, możesz otrzymać dofinansowanie z programu rządowego.

 Przeczytaj także: Na czym polega rekuperacja?

Zbiornik na deszczówkę

Zamiast bieżącej wody, zbieraj deszczówkę i wykorzystuj ją do podlewania ogrodu, trawnika czy kwiatów doniczkowych. Wystarczy, że postawisz specjalny zbiornik lub zwykłą beczkę i poczekasz na najbliższe opady. Dla lepszego efektu możesz postawić je tuż pod rynną, a dodatkowo zbierzesz deszcz padający na dach.

Jeśli chcesz, aby Twój dom być jeszcze bardziej ekologiczny, pójdź krok dalej. Zamontuj specjalny zbiornik na deszczówkę połączony ze sprzętami w domu. W ten sposób wykorzystasz oczyszczoną wodę opadową w toalecie czy pralce – deszczówka jest miękka, więc unikniesz osadu z kamienia.

Kompostownik

Kompostownik w przydomowym ogrodzie to najlepszy sposób na ekologiczny nawóz. Nie bez powodu kompost jest nazywany czarnym złotem – to bogate źródło cennych minerałów i składników, dzięki którym gleba staje się żyźniejsza, a rośliny czy warzywa rosną o wiele lepiej. Pamiętaj, że prawidłowo prowadzony kompostownik pachnie jak żyzna gleba – jeśli czujesz zapach zgnilizny, to znaczy, że do pryzmy dociera zbyt mało powietrza i dochodzi do procesów gnilnych.

Przepis na kompost jest bardzo prosty: do specjalnego pojemnika (możesz kupić gotowy lub zrobić własny z ażurowymi ściankami dla lepszego przewiewu) wrzucasz liście, gałęzie, odpadki kuchenne (np. skorupki jaj, obierki, fusy kawy), skoszoną trawę, starą ziemię doniczkową czy uschnięte rośliny. Dla lepszego efektu dodawaj także resztki zawierające fosfor, wapń, potas, azot. W porze suchej polewaj go wodą tak, aby nie przysechł.

Czego należy nie dodawać do kompostownika? Przede wszystkim chorych liści i roślin, odchodów zwierzęcych, skórek po cytrusach, mięsa, ryb, materiałów biodegradowalnych, nasion, popiołu węgielnego.

Przeczytaj także: Zalety i wady domów prefabrykowanych

Ekologiczne rozwiązania w domu z prefabrykatów: 5 pomysłów

Rośliny

Ekologiczny dom bez roślin? To niemożliwe! Rośliny poprawiają samopoczucie, produkują tlen, zwiększają wilgotność powietrza (niektóre rośliny także je oczyszczają!), działają relaksująco. Kwiaty wzbogacają aranżację wnętrza i sprawiają, że jest bardziej przytulne, „domowe”.

Jeśli zastanawiasz się, które rośliny mogą odmienić Twój dom, postaw na popularne gatunki: monsterę, skrzydłokwiat, orchideę, paprotkę, zamiokulkasa, pileę. Jeśli szukasz czegoś bardziej oryginalnego, zwróć uwagę na begonię maculatę, starca Rowleya, ceropegię woodę, trzykrotkę czy monsterę Monkey Mask.

Decydując się na dom z prefabrykatów SPINE, otrzymujesz doskonale oświetlone wnętrza, dlatego nie martw się, że Twoje rośliny będą miało za mało światła. A jeśli wybierzesz gatunki cieniolubne, wystarczy, że postawisz je w głębi pomieszczenia.

Recykling i kosze do segregacji śmieci

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ekologią, zacznij od segregacji odpadów. Mimo że prawnie jest już obowiązkowa, w rzeczywistości nie każdy ją praktykuje. A to drogo kosztuje – i w postaci rachunków, i zanieczyszczonego środowiska. Dlatego nie czekaj i już teraz zmień swoje nawyki.

Dopiero budujesz dom i planujesz układ pomieszczeń? Już teraz wyznacz miejsce na kosze do segregacji śmieci. Pamiętaj o pojemnikach na makulaturę, szkło, tworzywa sztuczne, odpady bio (niektóre z nich możesz wrzucać także do kompostownika) i zmieszane.

Ekologiczne rozwiązania w domu z prefabrykatów SPINE

W SPINE dbamy o naszych klientów, a technologia prefabrykacji pozwala na budowę domu zgodnie z ich potrzebami. Chcesz, aby w Twoim przyszłym domu było miejsce na ekologiczne rozwiązania? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualny projekt, w którym uwzględnimy wszystkie instalacje i urządzenia!