Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja – co to jest?

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Jej zadaniem jest kontrola cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach i dostarczanie świeżego powietrza przez cały rok.

Czy instalacja systemu rekuperacji jest droga? I tak, i nie. Tak jak każdy system wymaga projektu i montażu, a to wiąże się z kosztami. Jednak ta inwestycja szybko się zwraca dzięki niskim rachunkom za ogrzewanie domu (niższym nawet o ok. 40%).

Na czym polega rekuperacja?

Na czym polega rekuperacja?

Sercem wentylacji jest rekuperator, z którym połączone są kanały wentylacyjne. Jego moc musi być dobrana do metrażu budynku i liczby pomieszczeń. W przeciwnym razie wnętrza będą źle wentylowane i rekuperacja nie spełni swojego zadania.

Jak działa system? Powietrze zużyte i wilgotne z wewnątrz opuszcza pomieszczenia przez punkty wywiewne. Przechodząc przez rekuperator nagrzewa płyty nawiewnika, a następnie opuszcza budynek przez wyrzutnię. Powietrze nawiewane (pochodzące z zewnątrz budynku) przechodzi przez nawiewnik, ogrzewa się i przez punkt nawiewny trafia do wnętrza np. salonu, sypialni, kuchni czy łazienki. Co ważne, powietrze wywiewane i nawiewane pokonuje osobne kanały wentylacyjne, więc nie miesza się ze sobą.

Zalety posiadania rekuperacji

Rekuperacja ma trzy ogromne zalety, które wyróżniają ten system na tle pozostałych. Po pierwsze obniża koszty ogrzewania domu, odzyskując ciepło ze „starego” powietrza. To sprawia, że rekuperacja jest już obowiązkowym elementem wyposażenia w domach energooszczędnych i zeroenergetycznych. Po drugie dzięki systemowi wentylacji mechanicznej domownicy oddychają czystym, filtrowanym powietrzem. Nawiewane powietrze jest oczyszczone z kurzu, alergenów i zanieczyszczeń z zewnątrz. Osoby przebywające w pomieszczeniu z rekuperacją czują się lepiej – to szczególnie istotna wiadomość dla alergików i astmatyków. Po trzecie, stała wymiana powietrza umożliwia utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci, co chroni przed zawilgoceniem pomieszczeń, a w konsekwencji powstawaniem grzybów i pleśni. W pomieszczeniach z rekuperacją szybciej schnie pranie, a mokre podłogi po umyciu, lustra i szyby w pomieszczeniach mokrych szybciej stają się suche.

Korzystając z mechanicznej wentylacji nie musisz otwierać okien i wietrzyć pomieszczeń. W ten sposób unikniesz hałasu, przeciągów, wdychania spalin i wpuszczania owadów.

Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja w domach prefabrykowanych SPINE

Dzięki stosowanej technologii w domach prefabrykowanych SPINE osiągamy tzw. pozytywny efekt termosu o minimalnych stratach energetycznych. Aby zapewnić świeże, czyste powietrze niezależnie od warunków atmosferycznych i miejsca budowy domu, oferujemy naszym klientom montaż rekuperacji. Dzięki temu nasze domy są szczelne, ciepłe i energooszczędne, a domownicy zawsze oddychają czystym powietrzem.

Myślisz o domu modułowym z betonu? Sprawdź naszą ofertę! Wybierz jeden z gotowych projektów lub postaw na projekt indywidualny. Zamów bezpłatną wycenę i razem stwórzmy Twój nowy dom!